مراقبت از نوزاد

مراقبت از نوزاد

مراقبت از نوزاد

مراقبت از نوزاد

والدينی که به تازگی صاحب فرزند شده اند، در کنار احساس شيرين پدر و مادر شدن با چالش هايی هم مواجه می شوند. اصلی ترين چالش اين برهه از زندگی، نحوه مراقبت از نوزاد می باشد. گاهی بعد از زايمان، مادر خانه به دليل افسردگی بعد از زايمان يا به جهت ضعف جسمانی به تنهايی قادر به پرستاری از نوزاد خود نيست و يا امکان دارد به خاطر مشغله هايش، نتواند به طور تمام عيار عهده دار رسيدگی به فرزند خود شود. به هر حال اگر مادر به هر دليلی نتواند از انجام اين کار بسيار مهم برآيد، استخدام پرستار برای نگهداری از نوزاد می تواند راه گشا باشد.

يک پرستار کودک کارآزموده کاملاً به چگونگی نگهداری از نوزاد مسلط است و می تواند به مادر کمک کند تا فرزندش به سلامتی از دوره نوزادی به سوی کودکی عبور کند. علاوه بر نگهداری از نوزاد می تواند در کارهای روزانه هم به شما کمک کند. مانند پرستاران مجرب شرکت خدمات پرستاری کیان مهر. در اينجا شما را با مهم ترين وظايف پرستار برای مراقبت از نوزاد آشنا می کنيم.

رسيدگی به تغذيه نوزاد

پرستار نوزاد، زمان تغذيه نوزاد را مد نظر دارد. در صورت امکان نوزاد را به آغوش مادرش می سپارد تا شير مادر که کامل ترين شير است را بخورد؛ اما اگر مادر در دسترس نبود و يا در صورت تجويز شير خشک از طرف پزشک متخصص کودکان، آن را آماده می کند.

رسيدگی به بهداشت جسمی نوزاد

بعضی از نوزادان دچار ادرار سوختگی يا عفونت قارچی می شوند. او بايد حواسش جمع باشد تا راه های مقابله با آن را بداند.

کنترل زمان واکسيناسيون نوزاد

شما برای مراقبت از نوزاد خود بايد واکسيناسيون او را در تاريخ معين شده در کارت بهداشت کودک انجام دهيد. پرستار زمان دقيق آن را به والدين گوشزد می کند يا خودش کودک را به مرکز بهداشت می برد و مراقبت های بعد از واکسن را به جا می آورد.

مراقبت پزشکی

هر از چند گاهی بايد جهت کنترل وضعيت رشد نوزاد به پزشک متخصص نوزادان مراجعه کنيد. اگر فرصت نداريد، پرستارتان می تواند اين کار را انجام دهد.

مراقبت بعد از ختنه

مراقبت از ختنه نوزادان بسيار اهميت دارد. پرستار زبده می داند که برای مراقبت از نوزاد چه کارهايی انجام دهد تا نوزاد دچار عفونت نشود و محل زخم زودتر ترميم يابد.

آروغ گيری

موقع شير خوردن نوزاد، هوا وارد معده او می شود. بايد آروغ گيری شود تا دچار دل درد نگردد. پرستار به درستی آن را انجام می دهد.

رسيدگی به نوزاد مبتلا به زردی

بعضاً معلوم می شود که نوزاد تازه متولد شده، دچار زردی است. دکتر برای بهبود يافتن او دستوراتی را تجويز می کند که پرستار نوزاد بهتر از سايرين می تواند آن را انجام دهد.

خواباندن نوزاد

مدت زمان خواب نوزاد طولانی تر از زمان بيداری اوست و برای رشد او بسيار اهميت دارد. پرستار برای مراقبت از نوزاد دقت می کند که او خواب کافی داشته باشد.

کمک به نوزاد دچار کوليک

عموماً نوزادان در چند ماه اول زندگی خود دچار کوليک می شوند و اغلب در سه يا چهار ماهگی رفع می شود؛ اما در اين مدت او اذيت می شود. اگر شما نمی دانيد که چطور او را آرام کنيد، پرستار کاربلد روش صحيح آرام کردن نوزاد را می داند.

رسيدگی به نظافت نوزاد

برای سلامتی کودک بسيار مهم است که پوشک و حتی لباس هايش در روز چندين بار عوض شود. پرستار می داند که برای شستشوی لباس نوزاد از چه مواد پاک کننده ای استفاده کند تا لطافت آن حفظ شود.

مواظبت از نوزاد در جمع فاميل و دوستان

در آغوش کشيدن و بوسيدن جسم نحيف نوزاد از طرف ديگران باعث آزار او می شود. همچنين نوزاد تحمل سر و صدای بلند را ندارد، پرستار برای مراقبت از نوزاد اجازه نمی دهد که عوامل بيرونی آرامش نوزاد شما را بر هم بريزد.

مراقبت از بند ناف نوزاد

اگر مراقبت صحيحی از بند ناف نوزاد نشود، احتمال دارد که دچار عفونت شود. پرستار نوزاد می داند که چه اقداماتی بايد انجام دهد.

آرام کردن گريه های نوزاد

نوزاد برای همه خواسته های خود گريه می کند، اگر مريض شود يا گرسنه و تشنه شود
يا نياز به تعويض پوشک داشته باشد، حتی در صورت خواستن آغوش آرامش بخش مادر گريه می کند. پس هيچ کدام از گريه هايش بی علت نيست. يک پرستار مجرب نوع گريه های او را می شناسد و در صدد رفع آن بر می آيد.

بازی با نوزاد در زمان بيداری

پرستار مجرب نوزاد به خوبی بر اين مسئله آگاهی دارد که برای مراقبت از نوزاد علاوه بر رسيدگی به جسم او، رشد ذهنی و عاطفی نوزاد نيز بسيار مهم است. او جهت آماده کردن نوزاد برای سخن گفتن سعی می کند تا با او ارتباط برقرار کند. در ابتدا اين ارتباط
يک طرفه خواهد بود، اما از آن جايی که نوزاد از رشد سريعی برخوردار است، او نيز به زودی برای ادامه دوستی خود با پرستارش رغبت نشان خواهد داد.

حمل صحيح نوزاد

بايد به نحوه در آغوش کشيدن نوزاد دقيق باشيم و يا اگر برای حمل نوزاد از کرير يا وسيله ديگری استفاده می کنيم بايد توجه کنيم که آيا نوزاد راحت است يا موجب اذيت او می شود. پرستار نوزاد آن را رعايت می کند و می داند که استخوان بندی نوزادان بسيار نرم است و کوچک ترين حرکت اشتباه منجر به آسيب جسمی او می شود.

جمع بندی

جمع بندی

چنانچه می خواهيد، پرستار نوزاد کارهای ديگری را هم در ارتباط با منزل انجام دهد، حتماً به مرکز ارائه خدمات اطلاع دهيد تا شخصی را که برای شما معرفی می کند، کسی
باشد که در کنار مراقبت از نوزاد، کارهای خانه تان را هم انجام دهد. مثلاً می توانيد از پرستار بخواهيد تا امور مربوط به تميزی يا جارو کردن منزل شما را انجام دهد و يا برايتان آشپزی کند. البته برای مشخص کردن مسئوليت های پرستار محدوديت خاصی وجود ندارد، بهتر است برای استخدام پرستار، ويژگی های مورد نظرتان را با مراکز مجربی همچون کیان مهر در ميان گذاريد تا متناسب با نياز شما، پرستار مورد نظرتان را معرفی می کند.

امتیاز دهید post

مرکز سلامت، آسایش و مراقبت کیان مهر با مجوز وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و زیر نظر سازمان بهزیستی کشور قابل اعتماد و اطمینان با مدیریت با تجربه و پاسخگوئی شبانه روزی و با تیم متخصص و حرفه ای جهت رضایتمندی خانوادهای محترم میباشد. .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − هفت =