کودکیار

کودکیار

کودکیار

کودکیار

به کسانی که برای مراقبت از کودکان آموزش حرفه ای و تخصصی دیده اند، کودکیار گفته می شود. این دسته از افراد مهارت ها و دانش لازم را از طریق تحصیلات یا دوره های تخصصی کسب کرده اند و در پرستاری از کودکان به طور اصولی و علمی پیش می روند. آنان با روحیات و نیازهای کودکان در سنین مختلف آشنا هستند و در نگهداری بچه ها بسیار ماهرانه عمل می کنند.
اگر زمان کافی برای همراهی با فرزندتان را ندارید و می خواهید که برای او پرستار خصوصی استخدام کنید تا در کنار امور مراقبتی، توانایی های ذهنی کودکتان نیز تقویت شود، کودکیار گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. يک پرستار کودک کارآزموده کاملاً به چگونگی نگهداری از نوزاد مسلط است و می تواند به مادر کمک کند تا فرزندش به سلامتی از دوره نوزادی به سوی کودکی عبور کند. علاوه بر نگهداری از نوزاد می تواند در کارهای روزانه هم به شما کمک کند. مانند پرستاران مجرب شرکت سلامت، آسایش و مراقبت کیان مهر. در اينجا شما را با مهم ترين وظايف پرستار برای مراقبت از نوزاد آشنا می کنيم.

• حفظ امنیت جسمی کودک

در غیاب والدین این وظیفه مهم بر عهده اوست. مثلاً او مواظب است که کودک با وسایل نوک تیز بازی نکند.

• حفظ امنیت روانی کودک

بعضی از بازی های کامپیوتری سلامتی روان کودک را به خطر می اندازند. او سعی می کند بازی هایی متناسب با فرهنگ خانواده و سن کودک به او معرفی کند.

• رسیدگی به سلامتی و بهداشت کودک

در غیاب والدین کودکیار مسئول مراقبت از بهداشت کودک خواهد بود. به عنوان مثال حواس او جمع است که کودک با دست کثیف چیزی نخورد یا اگر فرزند شما نوزاد است، کارهایی همچون تعویض پوشک را انجام می دهد.

• آموزش کودک

برای اینکه به رشد فکری کودک شما کمک کند، آموزش های مفیدی را متناسب با سن او انتخاب می کند؛ مانند خواندن کتاب قصه یا طراحی بازی های آموزشی.

• تغذیه کودک

او مطابق با دستورات والدین برای کودک غذا یا میان وعده سالم آماده می کند و سعی می کند تا ذائقه کودک را به سوی تغذیه سالم سوق دهد.

• بازی با کودک

او برای سرگرم کردن کودک وارد دنیای او می شود و با بازی های جالب و آموزشی موجب شادی و نشاط کودکتان می شود.

• رسیدگی به امور درمانی کودک

اگر فرزند شما دچار بیماری است و باید دارو مصرف کند یا حرکات اصلاحی انجام دهد، کودکیار به همه این امور رسیدگی خواهد کرد.

• پشتیبان درسی

چنانچه کودک در سنین مدرسه قرار دارد، او مشکلات درسی و یادگیری فرزندتان را رفع خواهد کرد.

• به گردش بردن کودک

چنانچه کودک در سنین مدرسه قرار دارد، او مشکلات درسی و یادگیری فرزندتان را رفع خواهد کرد.

• خرید

در صورتی که والدین وقت آزاد کافی ندارند تا فرزند خود را به پارک، پیاده روی یا جاهای دیگر ببرند، او می تواند به جای آنان کودک را همراهی کند.

• رفع اختلالات رفتاری کودک

با توجه به دانش تخصصی که کودکیار در حیطه کاری خود دارد، می تواند راهکارهای درستی در مقابل اختلالات کودک اتخاذ کند و مشکلات رفتاری او را تا حد توان مرتفع سازد.

• تربیت اخلاقی کودک

از آنجایی که ساعت طولانی را با کودک سپری می کند، در تربیت فرزند شما نقش اساسی خواهد داشت. او با در نظر گرفتن فرهنگ خانواده و همچنین طبق اصول اخلاقی و رفتاری در تربیت کودک تأثیر مثبتی خواهد گذاشت.

مطمئناً سخت خواهد بود که شما بتوانید به راحتی و در زمان اندک فردی با مهارت های ذکر شده را استخدام کنید؛ اما اگر از مؤسساتی که در زمینه ارائه خدمات پرستاری فعالیت می کنند، کمک بخواهید، مثل مؤسسه معتبر و مجرب کیان مهر که سابقه درخشانی در این زمینه دارد، نتیجه بهتری خواهید گرفت.

ویژگی های شخصیتی و کاری کودکیار

Personality and work characteristics of babysitter

وارد شدن به حوزه کار با کودکان نیاز دارد که یک سری خصوصیات ذاتی و اکتسابی در فرد وجود داشته باشد تا هم کودک از سپری کردن وقت خود با او لذت ببرد و هم فرد علاوه بر کسب درآمد از نوع کار خود رضایت داشته باشد. از جمله ویژگی های مهم او می توان به موارد زیر اشاره کرد.


• علاقه داشتن به کودکان
موقع استخدام دقت کنید که آیا کودکیار صرفاً به شغل خود تنها به عنوان محلی برای کسب درآمد می اندیشد یا اینکه علاوه بر آن ارتباط با کودکان و تربیت آنان نیز خوشایند اوست. مسلماً کسی نمی تواند بدون علاقه به بچه ها در کار خود موفق باشد.


• صبور و شکیبا بودن
لازمه جدا نشدنی ارتباط با کودکان، داشتن صبر و حوصله است. او باید در شغل خود مانند مادری مهربان و همچون معلمی بردبار عمل کند.


• پرانرژی و سرزنده بودن
دنیای رنگی کودکان پر از شادی و هیجان است و طبعاً دوست ندارند که با فردی کسل کننده وقت بگذرانند؛ بنابراین سعی کنید شخصی را که ذاتاً پرانرژی و اهل جنب و جوش است، برای کودکتان استخدام کنید.


• برخورداری از سلامت جسمی و روانی
قبل از استخدام کودکیار ضرورت دارد که از سلامتی جسمی و روانی او مطمئن شوید تا با خیال راحت فرزندتان را به او بسپارید.


• توانایی برقراری ارتباط قوی و مؤثر با کودکان
او باید بتواند با کودک ارتباط خوبی برقرار کند؛ یعنی این که باید بلد باشد که چطور و به چه روشی اعتماد کودک را به خود جلب کند و زمانی که لازم است کودک را از کاری منع کند یا به کاری تشویق کند، بداند که از چه راهی وارد شود، نتیجه می گیرد.


• منظم بودن
برای اینکه او بتواند نظم و نظام را به کودکان بیاموزد، باید که خودش فرد منظمی باشد. کودکان چندان اهل نظم و ترتیب نیستند باید به طریق درستی آن را از بزرگترها بیاموزند.


• حرفه ای بودن
کودکیار باید مهارت های لازم را در مراقبت از کودکان داشته باشد. مثلاً اگر مشکل جسمی برای کودک پیش آمد، باید بتواند قبل از آمدن والدین، اقدامات اولیه را انجام دهد. یا اگر کودک در زمینه عاطفی و اخلاقی رفتار ناپسندی از خود نشان می دهد، باید روش اصلاح آن را بلد باشد.


مرکز با سابقه کیان مهر با داشتن کادری مجرب و حرفه ای می کوشد تا مطابق با خواسته شما فردی کاردان به شما معرفی کند.

امتیاز دهید post

مرکز سلامت، آسایش و مراقبت کیان مهر با مجوز وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و زیر نظر سازمان بهزیستی کشور قابل اعتماد و اطمینان با مدیریت با تجربه و پاسخگوئی شبانه روزی و با تیم متخصص و حرفه ای جهت رضایتمندی خانوادهای محترم میباشد. .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + بیست =