خدمت کار منزل (آشپزی و نظافت)

نظافت و آشپزی در منزل
[elfsight_whatsapp_chat id="3"]

خدمات امور منزل و آشپزی از دیگر خدماتی است که مرکز سلامت، آسایش و مراقبت کیان مهر به شما عزیزان ارائه می دهد. برخی خانواده ها به بدلیل تعداد بالای فرزندان و یا وسعت زیاد منزل و … اقدام به استخدام نیرو می کنند. ولی در این میان نکاتی است که باید قبل از استخدام خدمتکار جهت انجام خدمات امور منزل شخصی و یا فردی برای انجام امور معمول منزل در نظر گرفته شود. زیرا شخصی که به عنوان خدمتکار وارد منزل می شود، به مرور زمان عضوی از خانواده به شمار می رود و اطمینان از حسن انجام وظایف و از طرفی اعتماد به این فرد بسیار اهمیت دارد.

 

از شرکت های نظافتی کمک بگیریم یا نظافتچی شخصی ؟!

یکی از سؤالاتی که مطرح می شود این است که استخدام خدمتکار از شرکت های نظافتی بهتر است یا می توان به نظافتچی شخصی نیز اعتماد کرد؟ البته ممکن است نظافتچی شخصی فردی باشد که سال ها برای فرد مشغول به کار بوده و آشنایی کامل با این شخص ایجاد شده است. ولی هر کدام از این موارد مزایا و معایبی دارند که در این قسمت به آن ها اشاره می کنیم:

خدمتکار در منزل

خدمتکار در منزل چه خدماتی را ارائه می دهد

اینکه خدمتکار چه خدماتی را ارائه نماید بستگی مستقیم با نیازهای صاحبخانه و توقعات او دارد. بسته به اینکه فرد برای انجام چه خدماتی با شرکت های نظافتی و خدماتی تماس می گیرد، نیرو مورد نظر اعزام خواهد شد. در این قسمت به برخی از این خدمات و شرایط افراد اعزامی اشاره می کنیم:

اعزام خدمتکار خانم مهم ترین ملاک انتخاب است

خدمتکار خانم در منزل

تاکید خانواده ها بر حضور نیروی خانم برای انجام امور منزل ، بدلیل مسلط بودن خانم ها بر امور منزل است . 

تهیه غذا برای اعضای خانواده

آشپزی و تهیه غذا در منزل

در برخی خانواده ها به علت حضور خانم در محیط بیرون و یا مشغله زیاد افراد خانواده، امکان آشپزی و تهیه غذا وجود ندارد. در نتیجه این خانواده ها نیاز به اعزام آشپز شخصی به منزل دارند.

رسیدگی به فرزندان یا افراد مسن در منزل

رسیدگی خدمتکار به فرزندان
رسیدگی خدمتکار به سالمند در منزل

معمولاً خانم های کارمند به دلیل حضور ساعت های طولانی در محل کار نیاز به فردی برای رسیدگی به فرزندان خردسال یا نوزاد در منزل دارند. در تعدادی از خانواده ها نیز نیاز به مراقبت و پرستاری از سالمند می باشد. در این دو مورد حساسیت بالاتر است، زیرا باید خدمتکار کاملاً با نحوه این مراقبت ها آشنایی داشته باشد.

ممکن است برای افراد مسنی که تنها زندگی می کنند، برای پرستاری و انجام امور آشپزی و خرید اقلام ضروری و … نیاز به خدمتکار تمام وقت و کارگر دائم منزل می باشد. در این صورت لازم است این موارد در زمان درخواست نیرو قید شود تا فردی که اعزام می شود کاملاً به شرایط آگاهی داشته باشد.

نظافت، گردگیری و تمیزکاری

نظافت منزل و تمیزکاری

معمولاً زمانی که در مورد خدمتکار صحبت می شود، اولین موردی که به ذهن می رسد مربوط به انجام امور نظافتی می باشد. یکی از خدماتی که نظافتچی ارائه می دهد در این خصوص است.  نظافت منزل شامل موارد زیر می باشد:

در زمان استخدام خدمتکار شخصی چه مواردی مورد بررسی قرار می گیرد

استخدام خدماتی برای انجام امور منزل

شرکت نظافتچی و خدماتی برای اینکه اعتماد مشتریان را جلب نموده و بهترین خدمات را ارائه دهند، قبل از عقد قرارداد خدمتکار منزل مواردی را در نظر می گیرند. این موارد عبارتند از:

یکی از مهم ترین مسائل، اعتماد به فرد است. زیرا در برخی از مواردی که اشاره شد، عدم وجود صاحبخانه در منزل می تواند وسوسه برانگیز باشد. بنابراین لازم است فرد فرم استعلام عدم سوء پیشینه را به همراه داشته باشد.

لازم است نام و نشانی محل سکونت فرد و یا معرف مشخص باشد.

در صورتی که سابقه کار داشته باشد، لازم است محل کار قبلی مشخص و نیز علت عدم ادامه کار در محل کار معین شود. این کار برای ادامه روند همکاری لازم است.

لازم است از نظر نحوه برخورد با مشتری و نیز نحوه انجام نظافت آموزش های لازم را دیده و از آن سربلند بیرون آید.

با توجه به حساسیت هایی که در استخدام نظافتچی بخصوص به صورت تمام وقت وجود دارد، لازم است در انتخاب خود دقت نموده و تمامی نیازهای مشتری قید شود. در بیشتر موارد فرد در صورت انتخاب به صورت آزمایشی در محل خدمت حضور پیدا می کند و در صورت رضایت نسبت به عقد قرارداد خدمتکار منزل اقدام می شود.

در قرارداد خدمتکار منزل چه مواردی لحاظ می شود

عقد قرارداد بین دو طرف مسئولیت هایی را متوجه مشتری و شرکت اعزام خدمتکار خانم یا آقا و یا خدمتکار تمام وقت و … می کند. در این قسمت قصد داریم به این مورد اشاره کرده و مسئولیت ها و وظایف هر دو طرف را مورد بررسی قرار دهیم:

 

  • مسئولیت ها و وظایف شرکت خدماتی به مشتری

طبق مقررات و قوانین شرکت های خدماتی موظف هستند این خدمات را در اختیار مشتریان قرار دهند:

در صورتی که خدمتکار اعزامی نتواند رضایت مشتری را تأمین نماید، شرکت خدماتی موظف به جایگزین نمودن نیرو می باشد. بهتر است در ابتدا کلیه شرایط و اهداف مشتری از استخدام خدمتکار مشخص شود تا احتمال بروز این مشکل کمتر شود.

ممکن است نیروی خدماتی اعزامی به دلایلی نیاز به مدتی مرخصی داشته باشد و یا بدون اطلاع غیبت نماید. در این صورت شرکت باید سریعاً فرد جایگزین را برای انجام امور منزل اعزام نماید. لازم است علت غیبت نیز مشخص شود تا در صورت غیر موجه بودن آن، نیرو مجدداً به کار گیری نشود.

در مواردی ممکن است خسارتی به مشتری وارد شود، شرکت خدماتی موظف به پرداخت خسارت خواهد بود.

 

  • مشتری چه وظایفی در قبال شرکت خدماتی دارد

حال باید دید مشتری چه مسئولیت ها و وظایفی را در قبال خدمتکار اعزامی و شرکت عقد کننده قرار داد دارد. این موارد شامل:

لازم است مشتری امینت خاطر نیرو را تأمین نماید. این مورد برای افرادی که به دنبال اعزام خدمتکار خانم می باشند از اهمیت و حساسیت بیشتری برخوردار است. در زمان حضور خدمتکار خانم باید حداقل یک نفر خانم در منزل حضور داشته باشد.

پرداخت حق الزحمه نیرو در سررسید و در زمان مقرر، این مورد برای بسیاری از نیروها بسیار مهم و حیاتی می باشد و لازم است در زمان عقد قرارداد بر روی این مورد تاکید شود.

لازم است مشتری قبل از عقد قرارداد در مورد انتظارات و نیازهای خود با شرکت خدماتی صحبت نموده و تمامی موارد را تشریح و توضیح دهد. این کار به انتخاب و اعزام نیروی مناسب کمک شایانی خواهد کرد.

هزینه نیروی خدماتی چگونه محاسبه می شود

هزینه نیروی خدماتی

یکی از موارد مهم در استخدام نیروی نظافتچی و خدماتی، هزینه ای است که باید برای ارائه خدمات پرداخت شود. این هزینه به فاکتورهای زیر بستگی دارد:

نیروی خدماتی خانم یا آقا باشد. البته در این مورد بسته به اینکه برای چه منظوری نیرو اعزام می شود، شرایط متفاوت است. معمولاً برای کارهایی که نیروی بدنی بیشتری نیاز دارد، لازم است از نیروهای خدماتی آقا استفاده شود.

اینکه حجم نظافت در چه میزانی باشد. بسته به اینکه متراژ، تعداد اتاق ها و … میزان دستمزد نیز فرق دارد.

بسته به اینکه هدف از استخدام نیروی خدماتی چه چیزی باشد، شرایط فرق می کند. اینکه برای پرستاری در منزل از سالمند یا کودک و بیمار و .. باشد، برای انجام چه خدماتی مانند انجام خرید های روزانه و یا نظافت منزل و … باشد و مواردی از این قبیل تعیین کننده دستمزد می باشد.

4.9/5 - (41 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + چهارده =