پرستاری از کودک مبتلا به آبله مرغان ( علائم و درمان آبله مرغان کودک )

آبله مرغان کودک

مراقبت از کودک مبتلا به آبله مرغان

آبله مرغان یا واریسلا بیماری شدیدا واگیرداری است که همراه با علائمی از جمله تب ،خارش و جوش های آبکی ایجاد می گردد . جهت نگهداری از کودک مبتلا به آبله مرغان  والدین باید توجه و آگاهی خود را در مورد این بیماری افزایش دهند .

کودکان همیشه در معرض ویروس ها قرار دارند. در مقالات قبلی در رابطه با مراقبت از کودکان مبتلا به اسهال صحبت کردیم. در این مقاله می خواهیم شما والدین گرامی را با چگونگی مراقبت از کودکی که به آبله مرغان مبتلا شده است را شرح دهیم . با ما همراه شوید.

آیا آبله مرغان در کودکان خطرناک است ؟

در اکثر مواقع آبله مرغان در کودکان با شدت کم و خفیف بروز می کند . اگر کودک به بیماری خاصی مبتلا نباشد ،  دوره پرستاری از کودک مبتلا به آبله مرغان ، بدون نیاز به پزشک و بستری طی می شود . شدت بروز آن نیز در کودکان مختلف متفاوت می باشد . پرستار کودک در منزل می تواند از عهده ی این کار برآید.

اما زمانی که بزرگسالان به این بیماری مبتلا می گردند ، بیماری خود را با شدت بیشتری نشان می دهد ومعمولا کار به بستری در بیمارستان می کشد . بخصوص اگر این افراد به بیماری زمینه یا مشکلی در سیستم ایمنی بدنشان مبتلا باشند . 

همچنین افرادی که دچار بیماری سرطان هستند ،افرد مصرف کننده داروهایی که سیستم ایمنی را تضعیف می کند  وخانم های باردار  اگر به بیماری آبله مرغان مبتلا شوند مکن است جانشان به خطر بیفتد.

علائم آبله مرغان کودک

علائم آبله مرغان

قبل از دانستن نکات مهم در مورد پرستاری از کودک مبتلا به آبله مرغان لازم است با علائم آبله مرغان آشنا شوید:

1 - تب و درد بدن

تب و درد بدن در آبله مرغان

اولین علائمی که کودک مبتلا به آبله مرغان گرفتار آن می شود تب و درد در بدن می باشد . سردرد نیز در برخی کودکان ایجاد می گردد.

2 - جوش

جوش آبله مرغانی

پس از آن ظهور جوش هایی در پوست سر و صورت  از دیگر علائم ابتلا به آبله مرغان است .

ایجاد این جوش ها در طی یک یا دوروز  می باشند و با خارش شدید همراهند .ممکن است ایجاد جوش ها بیش از دوروز نیز طول بکشد . کودک معمولا گله زیادی از خارش ایجاد شده می کند .

پرستاری از کودک مبتلا به آبله مرغان  در مورد کودکان کم سن کمی دشوارتر می باشد. چرا که ، می توان برای کودکان بزرگتر این موضوع را توضیح داد که نباید جوش هارا لمس کنند ، اما تفهیم این موضوع برای کودکان کم سن تر کمی دشوار است و برای این کودکان  این دوران سخت تر طی خواهد شد.

جوش ها ابتدا در پوست سر و صورت و سپس در شکم و کل بدن پخش می شوند. در ابتدا رنگ آنها صورتی کمرنگ است سپس به صورت تاول هایی پر از آب تغییر شکل می دهند .

معمولا شدت ایجاد جوش ها در کودکان مختلف متفاوت است کودکی ممکن است تمام بدنش پر از جوش شود و در کودکی دیگر تنها چند جوش ظاهر گردد .

نکته قابل توجه در پرستاری از کودک مبتلا به آبله مرغان این است که ؛ آرامش کودک را در این مدت فراهم کنید. این جوش ها پس از طی 4 یا 5 روز خشک شده و پوسته پوسته می شوند . معمولا در بدن کودکان مبتلا نوعی آنتی بادی تولید می شود که به صورت مادام العمر مصونیت ایجاد می کند .

3 - بی اشتهایی

بی اشتهایی در آبله مرغان

بی اشتهایی از دیگر علائم ابتلای کودکان به این بیماری می باشد . معمولا اکثریت کودکان در روزهای اول اشتهایشان را از دست می دهند .

روش های انتقال بیماری آبله مرغان

روش های انتقال بیماری آبله مرغان متفاوت می باشد و کودک به روش های مختلف ممکن است آلوده شود. برای پرستاری از کودک مبتلا به آبله مرغان لازمه که با این روش ها آشنا شوید.

- انتقال از یک کودک مبتلا به آبله مرغان در روزهای بی علامت

کودکی که به آبله مرغان مبتلا می شود . معمولا تا دوروز هیچ علامتی در بدنش بروز نمی کند . ممکن است در این دوروز بیماری را به کودکان و یا بزرگسالان بسیاری انتقال دهد بدون اینکه کسی خبردار شود . طول انتقال این بیماری تا زمانی است که همه تاول های ایجاد شده پوسته پوسته شوند . شدت انتقال این بیماری خیلی بالاست .

- تماس کودک با فرد آلوده

زمانی که  کودکی با فرد آلوده به ویروس تماس داشته باشد . برای پرستاری از کودک مبتلا به آبله مرغان ، لازم است بدانید که ؛ این ویروس می تواند از راه تنفس وارد بدنش شود . و تا دویا سه هفته در بدن کودک مشغول رشد باشد .
این ویروس ساعات زیادی در هوا معلق بوده و زنده می ماند. اگر کودکی با فرد آلوده در محیطی بسته قرار بگیرد احتمال انتقال ویروس بسیار بالا می رود.

- قرار گرفتن کودک در محیط آلوده به ویروس

همچنین اگر در اتاقی که فرد آلوده بوده  کودک وارد شود ممکن است مبتلا گردد .
از راه های دیگر انتقال آبله مرغان می توان به تماس مستقیم با فرد آلوده به ویروس و یا لمس جوش ها و یا آب تاول های بدن فرد اشاره نمود .

- انتقال آبله مرغان به نوزاد از طریق مادر

نکته قابل توجه در پرستاری از کودک مبتلا به آبله مرغان این است که  اگر خانم بارداری مبتلا به آبله مرغان شود . امکان ابتلای  کودک درون شکم وی نیز  وجود دارد . و کودک با علائم آبله مرغان متولد می شود که برایش بسیار خطرناک می باشد .

نوزاد تازه متولد شده  نیز در معرض ابتلا به آبله مرغان از مادر یا اطرافیان می باشد .

لازم به ذکر است که بگوییم ، در خانواده ای که کودکی آبله مرغان گرفته  به غیر از افرادی که قبلا این بیماری را گرفته اند و افرادی که واکسن این بیماری را زده اند بقیه افراد در معرض ابتلا به آن قرار دارند .

ویروس آبله مرغان بر روی اشیاء از جمله  ملحفه، سطوح یا اسباب بازی ها نمی تواند زنده بماند.

مراقبت از کودک مبتلا به آبله مرغان

مشکلاتی که در پرستاری از کودک مبتلا به آبله مرغان وجود دارد :

برای پرستاری از کودک بیمار لازم می دانیم شما را با مشکلات پیش آمده در این بیماری  آشنا کنیم :

- آسیب های چشمی | زخم ها و عیوب پوستی |صدمات مغزی در نوزادان

کودکانی که آبله مرغان می گیرند ممکن است مشکلات و عوارضی گریبان گیرشان بشود .مثلا نوزادانی که در شکم مادر خود آبله مرغان گرفته اند امکان دارد پس از تولد مشکلاتی مانند آسیب های چشمی ،زخم ها و عیوب پوستی، صدمات مغزی داشته باشند  ویا با دست ها و پاهای ناقص متولد گردند.

- خطرناک بودن بیماری برای افراد بزرگسال و افرادی با سیستم ایمنی ضعیف

این بیماری برای همه افراد مخصوصا افراد بزرگسال و افرادی که به هر نحوی سیستم ایمنی شان ضعیف است . در پرستاری از کودک مبتلا به آبله مرغان توجه کنید که این بیماری برای  نوزادان تازه متولد شده بسیار خطرناک بوده و جانشان را ممکن است به خطر بیاندازد .

- عفونت ریه و التهاب مغز

در سایر کودکان نیز آسیب های مانند عفونت ریه و التهاب مغز از اثرات آبله مرغان می باشد . زمانی که کودکتان آبله مرغان گرفته باشند ، باید مراقبت زیادی از وی داشته باشید و مرتبا علائم او را چک کنید. تا مشکلی برایش پیش نیاید .

- بیماری فاسئیت نکروزان

در برخی از افراد نیز به علت اینکه تاول ها عفونی می شوند جایشان پس از بهبودی  نیز تا آخر عمر باقی می ماند . در پرستاری از کودک مبتلا به آبله مرغان به این عفونت توجه ویژه ای داشته باشید. این عفونت ایجاد شده در برخی افراد به حدی جدی می شود که سبب بروز بیماری به نام  فاسئیت نکروزان می شود.

آیا احتمال ابتلای مجدد به آبله مرغان ممکن است ؟

فردی که یکبار آبله مرغان گرفته باشد مصونیت دائمی برایش ایجاد می شود اما در برخی از موارد بخصوص زمانی که فرد در سن بسیار پایین به آبله مرغان مبتلا شده باشد،احتمال ابتلای مجدد وجود دارد .البته د بسیار نادر است .

احتمال ابتلا به آبله مرغان در سن بالا

درمان خانگی آبله مرغان کودک

- استامینوفن برای کنترل تب

استامینوفن کنترل تب برای کودکان

در پرستاری از کودک مبتلا به آبله مرغان توجه کنید که ؛ برای کودکانی که تب دارند ،  بهترین دارو برای پایین آوردن تب وی استامینوفن می باشد . ؛ هرگز به کودک تب دار برای کنترل تبش  آسپرین ندهید زیرا خطر ابتلا به سندرم ری را زیاد می کند . سسندرم ری سبب آسیب به کبد و مغز کودک می شود .

- پماد های ضدخارش از جمله کالامین

پماد ضد خارش برای آبله مرغان

به وسیله روش های مختلف از خارش تاول ها بتوسط فرزندتان جلوگیری نمایید و .برای کاهش خارش تاول ها می توانی با دستور پزشک از پماد های ضدخارش از جمله کالامین استفاده کنید .

- داروهای ضدویروسی

داروی ضد ویروسی

در پرستاری از کودک مبتلا به آبله مرغان توجه کنید که ، جهت درمان نوزادان مبتلا به آبله مرغان و افراد  بزرگسالی که در معرض خطر جدی هستند ممکن است پزشک داروهای ضدویروسی برایشان تجویز نماید .

- مصرف غذاهای آبکی و نرم

مصرف غذای آبکی برای درمان آبله مرغان کودک

اما در مورد جوش های موجود در مکان هایی که دیده نمی شوند مانند ناحیه تناسلی و گلو باید مراقبت زیادی داشته باشید .ناحیه تناسلی کودک را همواره تمیز و خشک نگه دارید.

لازم به ذکر است که بگوییم بهترین درمان برای بیماری های ویروسی مصرف غذاهای آبکی و نرم است. این غذاها  می تواند به درمان سریع کودک کمک کنند. ودر طول دوره نقاهت به کودک غذاهای آبکی و نرم بدهید .

کودکی که آبله مرغان گرفته است در چه شرایطی نیاز به پزشک دارد ؟

  • بیماری آبله مرغان  در اکثر کودکان خفیف بروز می کند و با رعایت اصول مراقبتی می توان در منزل این بیماری را کنترل کرد و درمان نمود .اما در برخی مواقع نیز امکان دارد عوارض این بیماری بیشتر بوده و حال کودک رو به وخامت برود که در چنین شرایطی حتما باید به پزشک مراجعه نمود .
  • شرایطی که در آن تب کودک پس از قطع شدن یک یا دوروز دیگر دوباره شروع شود نیاز به دخالت پزشکی دارد .و باید سریعا معاینه شود.
  • در پرستاری از کودک مبتلا به آبله مرغان توجه کنید ؛مواقعی که کودک دارای تب بالا می باشد. جوش های زیادی در ناحیه دهان است و از خوردن و آشامیدن پرهیز می کند .همچنین تمایلی به بازی و تحرک ندارد .
  • اگر تاول ها خیلی بزرگ ،متورم و قرمز رنگ شوند  ممکن است فرد به عفونت باکتریایی مبتلا شده باشد و باید داروهای آنتی بیوتیک مصرف نماید 

تا چه مدت کودک باید از رفتن به مدرسه و مهد بپرهیزد ؟

به علت احتمال بالای واگیردار بدون آبله مرغان  کودکی که به این بیماری مبتلا می شود حداقل 5 روز از بروز جوش ها باید به مدرسه و مهد نرود . نرفتن کودک به مدرسه برای پرستاری از کودک مبتلا به آبله مرغان ضرورت دارد.

قوانین مدرارس و مهد ها نیز بدین گونه است که از ورود کودک به مدرسه در طول این دوران جلوگیری می شود . در طول دوره نقاهت بهتر است کودک در خانه بماند و استراحت کند و از تماس با سایر افراد و کودکان بپرهیزد

.  واگیری آبله مرغان از دوروز قبل از بروز جوش ها آغاز می شود  .در این زمان به علت نبود علایم ممکن است کودک در مهد یا مدرسه کودکان زیاد دیگری را مبتلا نماید.

راه های پیشگیری از ابتلا به آبله مرغان

چه کار کنم کودکم آبله مرغان نگیرد ؟

واکسیناسیون تنهاترین و بهترین روش برای پیشگیری از ابتلا به آبله مرغان و پیشگیری از نیاز به پرستاری از کودک مبتلا به آبله مرغان می باشد.

در صورتی که هنوز واکسیناسیون آبله مرغان را هنوز کودکتان انجام نداده و در تماس با فرد مبتلا قرار گرفته بلافاصله می توانید از پزشک بخواهید واکسن را تزریق نماید .در این حالت نیز کودکان مصون خواهد ماند .

اگر  برای مراقبت از کودکتان نیاز به مراقب کودک دارید می توانید با خدمات پرستاری در منزل آسایش ایده آل تماس بگیرید .

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در pinterest
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *