کرونای هندی ( علائم و تفاوت کرونای هندی )

کرونای هندی

جدیدترین نوع جهش یافته این ویروس، نوع هندی آن می باشد. کرونای هندی نامی است که در این چند روز اخیر، شاید زیاد آن را شنیده باشید؛ اما متأسفانه فعلاً افراد زیادی اطلاعات آن چنانی درباره آن ندارند. به منظور آشنایی کامل با این بیماری، علائم و راه های پیشگیری از آن، با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

کرونای هندی
آمار مبتلایان کرونای هندی

کرونای هندی چیست؟

در پروتئین های موجود بر روی پوسته ویروس کرونا، مدام جهش هایی رخ می دهد. برخی از این جهش ها اهمیت نداشته و تغییر چندانی در رفتار این ویروس ایجاد نمی کند؛ اما برخی دیگر به حدی خطرناک هستند که سیستم های بهداشت و درمان را در کشورهای مختلف به چالش می کشند. 

یکی از این گونه های جهش یافته متعلق به کرونای انگلیسی بود. متأسفانه در روزهای اخیر نیز شاهد جولان ویروس جهش یافته هندی هستیم. این گونه که با عنوان ژنوم B.1.617 شناخته می شود، ویروس نوظهوری نیست.

برخلاف تصور عموم که فکر می کنند این نوع جهش یافته در چند روز اخیر شناسایی شده است، وجود آن در مهر ماه سال گذشته در کشور هند به سازمان بهداشت جهانی گزارش شده بود. آنچه سبب شده تا امروزه نام این گونه بر زبان ها بیافتد، شیوع وحشتناک آن در کشور هند و برخی کشورهای دیگر است. 

این ویروس باعث شده تا عموم مردم و سازمان های درگیر به تکاپو افتاده و فکری به حال شیوع سرسام آور آن کنند. این ویروس به دلیل تغییراتی که در ژن آن رخ داده است دارای علائم متفاوت و دوره بیماری طولانی تری است.

 طبق تحقیقاتی که انجام شده است تاکنون مشخص شده این کرونای هندی ترکیبی از دو جهش E۴۸۴Q و L۴۵۲R است. این ویروس در برابر درمان های اعمال شده، مقاومت کرده و توانسته افراد زیادی را در مدت زمان کمی، درگیر کند.

ویژگی های کرونای هندی کدامند؟

ویژگی های کرونای هندی

همانگونه که می دانید بروز جهش در ویروس کویید- 19 باعث عفونی تر و مسری تر شدن آن می شود. با توجه به یافته های علمی، کرونای جهش یافته هندی به دلیل جهش هایی که داشته است به خوبی می تواند سیستم ایمنی بدن افراد را دور زده و باعث می شود تا بدن در برابر این بیماری مهلک، زانو بزند.

 از ویژگی های این بیماری می توان به شدت علائم آن اشاره کرد. شدت علائمی که در افراد مبتلا به ویروس هندی نمایان می شود در مقایسه با دیگر انواع این بیماری، دارای شدت بیشتری است.

این بیماری در مقابل آنتی بادی ها، پیروز شده و می تواند سیستم های مختلف بدن را عفونی کند. از این رو احتمال سرایت این بیماری بیشتر بوده و کشنده تر است.

اما گذشته از این موارد، مهمترین ویژگی این بیماری مربوط به سن افراد مبتلا است. اکثر افراد درگیر با این بیماری، کودکان و جوانان هستند. 

بر خلاف نوع چینی این ویروس، کودکان از شر نوع هندی آن در امان نبوده و ممکن است به دلیل ضعف در سیستم ایمنی خود، نتوانند در برابر آن مقاومت کنند.

علائم کرونای هندی چیست؟

ویروسی که سبب بروز کرونای نوع جهش یافته می شود دارای ساختاری بسیار مشابهی با همان کرونای چینی است. به همین سبب نیز علائم هر دوی آنها با هم مشابه هستند؛ اما آنچه باعث تغییر در این علائم می شود، جهش ایجاد شده آن است. این جهش باعث می شود تا شدت علائم بیشتر گردد. 

افرادی که به این بیماری مبتلا شده اند با تب بالا، سرفه های ممتد و عدم احساس بو و کاهش قدرت چشایی روبرو می شوند.

 البته علائم کرونای هندی فقط به این موارد ختم نشده و شامل علائم دیگری همچون درد بدن، ناراحتی در ناحیه شکم، قرمزی چشم ها، راش پوستی، سردرد، اسهال، سوزش معده، تهوع و استفراغ نیز در افراد مبتلا مشاهده می شود.

تفاوت کرونای هندی و انگلیسی چیست؟

تفاوت کرونای هندی با کروناهای دیگر

با توجه به این که هنوز اطلاعات کاملی درباره این ویروس در دست نیست، نمی توان به صورت قطعی در مورد تفاوت این دو نوع جهش یافته کویید -19 اظهار نظر کرد؛ اما آنچه تاکنون مشخص شده است تفاوت این دو ویروسی با هم در شدت سرایت آنها می باشد. سرعت انتقال کرونای جهش یافته هندی در مقایسه با نوع انگلیسی، بیشتر است. 

به همین سبب نیز توصیه می شود تا پروتکل های بهداشتی با شدت بیشتری رعایت شوند. از آنجایی که کرونا، نوعی ویروس تنفسی است نمی توان به راحتی مانع از انتقال آن شد. از این رو لازم است تا خود افراد دست به کار شده و با رعایت اصول بهداشتی در رابطه با کرونا، خود را تا حد ممکن از ابتلا، دور نگه دارند.

آیا واکسن تولید شده کرونا روی گونه هندی نیز تأثیر دارد؟

با توجه به گفته کارشناسان حوزه سلامت، یکی از جهش هایی که بر روی ژنوم این ویروس بروز کرده است احتمالاً باعث کاهش محافظت پادتن مقابل ابتلا یا واکسیناسیون شود؛ اما آنچه قابل توجه می باشد این است که به دلیل فناوری تولید واکسن کرونا، احتمال می رود این واکسن در مقابل ویروس جهش یافته هندی نیز مؤثر باشد.

راهکارهای پیشگیری از ابتلا به کرونای هندی

با توجه به شدت سرایت کرونای هندی و همچنین علائم خطرناک آن، باید یک سری اقدامات پیشگیرانه را در پیش گرفت. این اقدامات به شرح زیر هستند:

  • از حرف زدن در مکان های کوچک و بسته نظیر آسانسور با افراد دیگر، خودداری کنید.
  • ترجیحاً باید از دو ماسک استفاده شود تا قدرت سرایت این ویروس، کاهش پیدا کند.
  • توصیه می شود فاصله اجتماعی که معادل یک و نیم متر است را رعایت کنید.
  • توصیه می شود از حضور در مکان های شلوغ و سربسته پرهیز شود.
  • به هنگام حضور در یک مکان سربسته، پنجره ها را باز بگذارید تا هوا در جریان باشد.
  • هنگامی که از بیرون به منزل آمدید حتماً دست های خود را ضد عفونی کرده و لباس های خود را در جایی به دور از دسترس قرار دهید.
  • توصیه می شود به هنگام ورود به منزل، حتماً از غرغره آب نمک استفاده کنید. برای اثرگذاری بیشتر، آب نمک را به داخل حفره های بینی خود بکشید.
  • در صورت بروز علائم این بیماری، حتماً با پزشک تماس گرفته و اقدامات لازم در جهت آزمایش، قرنطینه و درمان را انجام دهید.
  • با مصرف میوه، داروهای تقویت کننده، سبزیجات و دمنوش های گیاهی، سطح سیستم ایمنی خود را ارتقا دهید. در این حالت، در صورت ابتلا نیز بدن می تواند به خوبی با این ویروس مقابله کند.
  • حتماً داروها و موارد بهداشتی توصیه شده از سوی سازمان های بهداشتی را جدی بگیرید.
علائم کرونای هندی

جمع بندی

با توجه به مطالبی که در مورد کرونای هندی گفته شد، هرگز این بیماری را دست کم نگیرید. این بیماری دارای سرعت انتقال بسیاری بالایی بوده و قادر است بدن را به شدت عفونی کند. خوشبختانه این بیماری تا به حال در کشور مشاهده نشده است.

 با این وجود باز هم توصیه می شود با رعایت پروتکل های بهداشتی، از خود و اطرافیانتان در برابر این ویروس محافظت کنید. 

در صورت ابتلا نیز می توانید از خدمات مراکز درمانی استفاده کرده و اقدامات لازم برای درمان را انجام دهید؛ اما در صورت مساعد بودن شرایط جسمی، سعی کنید از حضور در این مکان ها خودداری کرده و در صورت نیاز، از خدمات پرستار در منزل استفاده نمایید.

5/5 - (20 امتیاز)

مرکز سلامت، آسایش و مراقبت کیان مهر با مجوز وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و زیر نظر سازمان بهزیستی کشور قابل اعتماد و اطمینان با مدیریت با تجربه و پاسخگوئی شبانه روزی و با تیم متخصص و حرفه ای جهت رضایتمندی خانوادهای محترم میباشد. .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =