چربی خون و کلسترول ( علائم چربی خون )

چربی خون

بیش از 35 سال است که رابطه بین کلسترول سرم و خطر بیماری های قلبی عروقی ، به ویژه اینکه کاهش کلسترول سرم منجر به کاهش عوارض قلبی عروقی می شود . در طول این مدت ، چندین آزمایش بالینی فواید قلبی عروقی درمان چربی خون با “داروهای کاهش دهنده چربی” را اثبات کرده است. با این وجود ، جمعیت های مسن ، که بیشتر در معرض خطر بیماری قلبی عروقی و مرگ و میر هستند ، اغلب در آزمایش های درمانی کاهش چربی و در نتیجه از دستورالعمل های مربوطه حذف می شوند.

 بنابراین ، هنگام تصمیم گیری در مورد مدیریت مناسب لیپیدها و راهکارهای پیشگیری از خطر قلبی عروقی برای این بیماران مسن ، پزشکان اغلب با در نظر گرفتن عواملی مانند موارد ترجیحی بیمار ، بار همراهی و کیفیت زندگی ، فرد را مجبور به فرایند تصمیم گیری می کنند. 

به علت شایع بودن چربی خون در افراد سالمند ، رژیم غذایی و برنامه ورزشی برای آن ها در نظر گرفته می شود که باید از آن پیروی کنند. پرستار بیمار  وظیفه ی اجرای این برنامه را بر عهده دارد. 

تعریف جمعیت سالمندان در جدیدترین دستورالعمل مدیریت کلسترول خون گروه افراد مسن تر از 75 سال است. این بررسی بدین ترتیب شواهد مربوط به فواید و همچنین خطر کاهش چربی را در بیماران مسن 75 سال یا بالاتر شرح می دهد.

چربی خون در سالمندان

چربی خون چیست؟

چربی خون اصطلاحی پزشکی برای سطوح غیرطبیعی بالای چربی ها (لیپیدها) در خون است. دو نوع عمده چربی موجود در خون تری گلیسیرید و کلسترول است. تری گلیسیریدها وقتی ساخته می شوند که بدن کالری اضافی مورد نیاز انرژی را ذخیره کند. آنها همچنین مستقیماً از رژیم غذایی شما در غذاهایی مانند گوشت قرمز و لبنیات پر چربی وجود دارند.

 رژیم غذایی حاوی قند تصفیه شده ، فروکتوز و الکل باعث افزایش تری گلیسیرید می شود. کلسترول به طور طبیعی در کبد شما تولید می شود زیرا هر سلول در بدن شما از آن استفاده می کند. کلسترول مشابه تری گلیسیرید در غذاهای چرب مانند تخم مرغ ، گوشت قرمز و پنیر نیز یافت می شود. 

چربی خون بیشتر به عنوان کلسترول بالا شناخته می شود. اگرچه کلسترول بالا می تواند به ارث برسد ، اما بیشتر اوقات نتیجه انتخاب سبک زندگی ناسالم است.

کلسترول چیست؟

کلسترول یک ماده چربی است که از طریق جریان خون شما بر روی پروتئین هایی به نام لیپوپروتئین ها حرکت می کند. وقتی مقدار کلسترول خون شما زیاد باشد ، می تواند روی دیواره رگ های شما جمع شده و پلاک ایجاد کند. با گذشت زمان ، رسوبات پلاک بزرگتر شده و شروع به گرفتگی عروق می کند که می تواند منجر به بیماری قلبی ، حمله قلبی و سکته شود.

روش تشخیص کلسترول

روش تشخیص چربی

چربی خون علائمی ندارد ، بنابراین تنها راه تشخیص آن انجام آزمایش خون به نام پانل چربی یا پروفایل لیپید توسط پزشک است. این آزمایش میزان کلسترول شما را تعیین می کند. پزشک شما نمونه ای از خون شما را گرفته و برای آزمایش به آزمایشگاه می فرستد ، سپس با گزارش کامل به شما پاسخ می دهد. گزارش شما سطوح زیر را نشان می دهد: کلسترول تام کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) کلسترول با لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) تری گلیسیرید ممکن است پزشک قبل از گرفتن خون از شما بخواهد 8 تا 12 ساعت روزه بگیرید. این بدان معناست که در این مدت باید از خوردن و نوشیدن غیر از آب خودداری کنید. 

با این حال ، مطالعات اخیر نشان می دهد که روزه داری همیشه لازم نیست ، بنابراین در مورد نگرانی های خاص سلامتی خود ، دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید. به طور کلی ، سطح کلسترول کل بالاتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر بالا در نظر گرفته می شود. با این حال ، سطح بی خطر کلسترول بسته به سابقه سلامتی و نگرانی های بهداشتی در حال حاضر از فردی به فرد دیگر متفاوت است و بهتر است توسط پزشک تعیین شود. پزشک برای تشخیص چربی خون از پنل چربی شما استفاده می کند.تشخیص چربی خون علائمی ندارد ، بنابراین تنها راه تشخیص آن انجام آزمایش خون به نام پانل چربی یا پروفایل لیپید توسط پزشک است.

 این آزمایش میزان کلسترول شما را تعیین می کند. پزشک شما نمونه ای از خون شما را گرفته و برای آزمایش به آزمایشگاه می فرستد ، سپس با گزارش کامل به شما پاسخ می دهد. گزارش شما سطوح زیر را نشان می دهد: کلسترول تام کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) کلسترول با لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) تری گلیسیرید ممکن است پزشک قبل از گرفتن خون از شما بخواهد 8 تا 12 ساعت روزه بگیرید.

 این بدان معناست که در این مدت باید از خوردن و نوشیدن غیر از آب خودداری کنید. با این حال ، مطالعات اخیر نشان می دهد که روزه داری همیشه لازم نیست ، بنابراین در مورد نگرانی های خاص سلامتی خود ، دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید. به طور کلی ، سطح کلسترول کل بالاتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر بالا در نظر گرفته می شود.

 با این حال ، سطح بی خطر کلسترول بسته به سابقه سلامتی و نگرانی های بهداشتی در حال حاضر از فردی به فرد دیگر متفاوت است و بهتر است توسط پزشک تعیین شود. پزشک برای تشخیص چربی خون از پنل چربی شما استفاده می کند.

خطر ابتلاع به چربی خون

آیا در معرض خطر چربی خون هستید؟

در حالت کلی دو نوع کلسترول وجود دارد ، LDL و HDL. احتمالاً شنیده اید که به ترتیب کلسترول “بد” و “خوب” نامیده می شوند. کلسترول LDL (“بد”) در دیواره شریان شما تجمع یافته و آنها را سخت و باریک می کند. کلسترول HDL (خوب) کلسترول اضافی “بد” را پاک می کند و آن را از رگ ها دور می کند و به کبد برمی گرداند.

 چربی خون به دلیل داشتن بیش از حد کلسترول LDL در خون و کمبود کلسترول HDL برای پاکسازی آن ایجاد می شود. انتخاب های ناسالم در زندگی می توانند سطح کلسترول “بد” را افزایش داده و سطح کلسترول “خوب” را کاهش دهند. اگر اضافه وزن دارید ، غذاهای چرب زیادی می خورید ، سیگار می کشید یا ورزش کافی ندارید ، در معرض خطر هستید. 

گزینه های سبک زندگی که شما را در معرض خطر کلسترول بالا قرار می دهد عبارتند از: خوردن غذاهایی با چربی های اشباع و ترانس خوردن پروتئین حیوانی ، مانند گوشت و لبنیات ورزش کافی نکردن نخوردن کافی چربی های سالم چاقی دور کمر بزرگ سیگار کشیدن نوشیدن بیش از حد الکل سطح غیر طبیعی کلسترول نیز در برخی از افراد با شرایط سلامتی خاص دیده می شود ، از جمله: بیماری کلیوی دیابت سندرم تخمدان پلی کیستیک بارداری تیروئید کم کار شرایط ارثی همچنین ، سطح کلسترول شما ممکن است تحت تأثیر برخی داروها باشد ، نظیر : قرص های جلوگیری از بارداری ادرار آور برخی از داروهای افسردگی.

علائم چربی خون

  • درد قفسه سینه ، که ممکن است مانند فشار یا فشار در قفسه سینه شما احساس شود.
  • درد یا فشار در شانه ها ، بازوها ، گردن ، فک یا کمر.
  • تنگی نفس
چربی خون ارثی

چربی خون ارثی

نوعی چربی خون وجود دارد که می توانید از والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود به ارث ببرید. به آن چربی خون ترکیبی خانوادگی گفته می شود. چربی خون ترکیبی خانوادگی باعث کلسترول بالا و تری گلیسیرید بالا می شود. افراد مبتلا به این بیماری اغلب در نوجوانان خود دچار کلسترول بالا یا سطح تری گلیسیرید بالا می شوند و در 20 یا 30 سالگی تشخیص می دهند.

 این وضعیت خطر ابتلا به بیماری شریان کرونر زودرس و حمله قلبی را افزایش می دهد. برخلاف افراد مبتلا به چربی خون معمولی ، افراد مبتلا به چربی خون ترکیبی خانوادگی ممکن است علائم بیماری قلبی عروقی را پس از چند سال تجربه کنند ، مانند: درد قفسه سینه (در سنین جوانی) حمله قلبی (در سنین جوانی) گرفتگی در گوساله ها هنگام راه رفتن زخم انگشتان پا که به درستی بهبود نمی یابند علائم سکته مغزی ، از جمله مشکل در تکلم ، افتادگی در یک طرف صورت ، یا ضعف در اندام ها.

درمان خانگی چربی خون و کنترل آن

تغییر سبک زندگی کلید مدیریت چربی خون در خانه است. حتی اگر چربی خون شما ارثی باشد (چربی خون ترکیبی خانوادگی) ، تغییر سبک زندگی هنوز یک قسمت اساسی از درمان است. این تغییرات به تنهایی ممکن است برای کاهش خطر عوارضی مانند بیماری قلبی و سکته کافی باشد. اگر در حال حاضر دارو مصرف می کنید ، تغییر در سبک زندگی می تواند اثرات کاهش کلسترول آنها را بهبود بخشد.

تاثیر کاهش وزن در چربی خون

اگر اضافه وزن یا چاقی دارید ، کاهش وزن می تواند به کاهش کلسترول کل بدن کمک کند. حتی 5 تا 10 پوند نیز می تواند تفاوت ایجاد کند. کاهش وزن با فهمیدن اینکه چه میزان کالری دریافت می کنید و چه مقدار می سوزانید شروع می شود. کاهش 3500 کالری از رژیم شما برای از دست دادن یک پوند نیاز دارد. برای کاهش وزن ، رژیم کم کالری را در نظر بگیرید و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید تا کالری بیشتری از آنچه می خورید بسوزانید. این به کاهش نوشیدنی های شیرین و الکل و کنترل قسمت کنترل کمک می کند.

تاثیر ورزش در چربی خون

تاثیر ورزش در کاهش چربی خون و کلسترول

فعالیت بدنی برای سلامت کلی ، کاهش وزن و سطح کلسترول مهم است. وقتی فعالیت بدنی کافی ندارید ، سطح کلسترول HDL شما پایین می آید. این بدان معنی است که کلسترول “خوب” کافی برای حمل کلسترول “بد” از رگهای شما وجود ندارد. شما برای کاهش سطح کلسترول کل خود فقط سه یا چهار بار در هفته به 40 دقیقه ورزش متوسط و شدید نیاز دارید. 

هدف باید هر هفته 150 دقیقه ورزش کامل باشد. هر یک از موارد زیر می تواند به شما کمک کند تا ورزش را به برنامه روزانه خود اضافه کنید: دوچرخه سواری را برای کار امتحان کنید. با سگ خود پیاده روی سریع انجام دهید. دور استخر محلی شنا کنید. به یک باشگاه ورزشی بپیوندید. به جای آسانسور از پله بروید. اگر از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کنید ، زودتر یک یا دو ایستگاه پیاده شوید.

چگونه می توان از کلسترول بالا جلوگیری کرد؟

شما می توانید برای جلوگیری از کلسترول بالا یا کاهش خطر ابتلا به چربی خون ، در سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید: چند روز در هفته ورزش کنید. رژیم غذایی کم چربی اشباع و ترانس داشته باشید. میوه ها ، سبزیجات ، لوبیا ، آجیل ، غلات سبوس دار و ماهی به طور منظم در رژیم غذایی خود بگنجانید. (رژیم مدیترانه ای یک برنامه غذایی عالی برای سلامت قلب است.) خوردن گوشت قرمز و گوشت های فرآوری شده مانند بیکن ، سوسیس و کالباس را متوقف کنید. شیر بدون چربی یا کم چربی بنوشید. وزن سالم داشته باشید. مقدار زیادی چربی سالم مانند آووکادو ، بادام و روغن زیتون بخورید.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در pinterest
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *