علائم مشهود بعد از تزریق واکسن کرونا ( عوارض و علائم واکسن کرونا )

علائم بدن بعد از تزریق واکسن کرونا

علائم بدن بعد از تزریق واکسن کرونا

از جمله علائم مشهود بعد از تزریق واکسن کرونا عوارض جانبی احتمالی هستند که به ندرت در بعضی افراد دیده می شوند، و به نوعی علائم خفیف هستند. از جمله این عوارض می توان به:

تشنج، خستگی، ضعف عضلانی، اختلالات خواب، درجه پایین یا تب بالا، درد، قرمزی یا تورم در محل تزریق، کاهش شنوایی و یا از دست دادن آن، فلج کامل عضلات در ناحیه خاصی از بدنو … اشاره کرد. همچنین برخی از عوامل، خطر ابتلا به عوارض جانبی واکسیناسیون را افزایش می دهد. این عوامل خطرزا شامل موارد زیر است:

بیمار بودن در هنگام دریافت واکسن، داشتن سیستم ایمنی ضعیف، داشتن سابقه خانوادگی یا شخصی در مورد حساسیت به واکسن، عوارض جانبی جدی یا خطرناک از طریق واکسن ها نادر است. در واقع، بیشتر افراد در صورت عدم واکسینه شدن در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار می گیرند.

 

اقدامات قبل از تزریق واکسن کرونا

بهتر است افراد قبل از دریافت واکسن کرونا کمبود تغذیه‌ای خود را رفع کند و مواد غذایی استفاده کند که به کارکرد مؤثر سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند تا پاسخ دهی و اثربخشی واکسن نیز بیشتر شود. اثربخشی همه واکسن‌ها از جمله واکسن کرونا با عملکرد سیستم ایمنی بدن در ارتباط است و تغذیه می‌تواند تأثیر بسیار خوبی بر آن داشته باشد. 

مواد مغذی از جمله ویتامین A، B، C، D، E و مواد معدنی آهن و سلنیوم نقش بسیار مؤثری در تقویت سیستم ایمنی بدن فرد دارند، بنابراین فرصت خوبی است تا افرادی که هنوز واکسیناسیون برای آنها انجام نشده، این مواد مغذی را به منظور تقویت سیستم ایمنی بدن در برنامه غذایی خود جای دهند.

 همچنبن بسیار مهم است که فرد شب قبل از تزریق واکسن خواب راحت و کافی بدور از استرس داشته باشد زیرا خواب تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است.

عوارض تزریق واکسن کرونا

چرا واکسن کرونا منجر به بروز عوارض می شود ؟

تزریق واکسن کرونا به بدن باعث ایجاد سد محافظتی در برابر این ویروس می شود. در حالی که تزریق واکسن ها، شانس ریشه کن کردن عفونت ها را از بین می برند؛ اما به طور طبیعی بدن به آنها واکنش نشان می دهد و منجر به بروز برخی علائم مشهود بعد از تزریق واکسن کرونا در افراد می شود. در حالی که واکسن ها معمولاً با ناراحتی خفیف و ایجاد عوارض جانبی همراه هستند، بعضی از واکسن ها می توانند دردناک تر از بقیه باشند و عوارض دارویی جانبی شدیدتری نسبت به بقیه دارند.

در حال حاضر برخی واکسن های ویروس کرونا با ایجاد علائم مشهود کوتاه مدت که به طور موقت بر فرد تأثیر می گذارد، مرتبط هستند. در واقع وکسن های کرونا دقیقاً مثل هم نیستند و هر واکسنی می تواند عوارض خاص خودش را داشته باشد.

واکسن زدن بهتر از واکسن نزدن است

تزریق واکسن کرونا به بدن باعث ایجاد سد محافظتی در برابر این ویروس می شود. در حالی که تزریق واکسن ها، شانس ریشه کن کردن عفونت ها را از بین می برند؛ اما به طور طبیعی بدن به آنها واکنش نشان می دهد و منجر به بروز برخی علائم مشهود بعد از تزریق واکسن کرونا در افراد می شود. در حالی که واکسن ها معمولاً با ناراحتی خفیف و ایجاد عوارض جانبی همراه هستند، بعضی از واکسن ها می توانند دردناک تر از بقیه باشند و عوارض جانبی شدیدتری نسبت به بقیه دارند.

در حال حاضر برخی واکسن های ویروس کرونا با ایجاد علائم مشهود کوتاه مدت که به طور موقت بر فرد تأثیر می گذارد، مرتبط هستند. در واقع وکسن های کرونا دقیقاً مثل هم نیستند و هر واکسنی می تواند عوارض خاص خودش را داشته باشد.

چرا واکسن کرونا بزنیم

واکسن زدن بهتر از واکسن نزدن است

به طور کلی تزریق واکسن، بهتر از واکسن نزدن است. تاکنون آنچه که شواهد علمی نشان می‌دهد، این است که علائم مشهود بعد از تزریق واکسن کرونا وجود دارد، اما این عوارض بسیار کم است و عوارض شدید بسیار نادر است.

 البته عوارض خفیف شایع هستند و در همه واکسن‌ها عوارضی مانند درد محل تزریق، بدن‌درد، سردرد، کوفتگی، تب و لرز و سردرد و … به صورت خفیف دیده می‌شوند، اما این عوارض جدی نیستند و بعد از ۲۴ تا ۴۸ ساعت برطرف می‌شوند.

 در عین حال عوارض جدی هم به صورت نادر گزارش شده و در حد یک نفر در هر ۲۰۰ هزار نفر بوده است. این عارضه‌ها بسیار نادرند و به واسطه آن افرادی که مشکلات خاص و حاد پزشکی دارند، مانند بدخیمی‌های سرطان، بیماران پیوندی و… باید با مشاوره متخصصین وارد هرگونه مداخله پزشکی شوند.

موارد منع تزریق واکسن کرونا

افردی که قبلا در برابر دارو، غذا یا واکسن‌های دیگر دچار حساسیت یا آلرژی شدید شده اند، باید حواس‌شان باشد. بر این اساس شوک آنافیلاکسی و آلرژی شدید که فرد را به بیمارستان بکشاند، این افراد منع واکسیناسیون دارند. در عین حال بیمارانی که بیماری‌های خاص، صعب العلاج و جدی دارند، با متخصصین‌شان مشورت کنند.

 سازمان غذا و دارو هم برای بیمارانی که داروهای خاصی مصرف می‌کنند، بیماری‌های ویژه‌ای دارند و… دستورالعمل‌های خاصی داده است. البته این‌ها موارد منع تزریق نیستند، بلکه ممکن است احتیاطاتی لازم داشته باشند و باید مراعات کنند.

از طرفی افرادی که اکنون بیماری کرونا یا هر بیماری حاد تب‌دار دیگری دارند یا در روند حاد یک بیماری خاص هستند، مثلا سکته قلبی یا مغزی کردند، با مشورت پزشکان معالج باید واکسیناسیون را انجام دهند.

 همچنین افرادی که تست PCR مثبت دارند، اکنون نباید واکسن بزنند و تزریق واکسن‌شان باید به تعویق افتد.

افرادی که نباید واکسن کرونا بزنند

واکسن کرونا چگونه عمل می کند

بدن ما راه های مختلفی برای مقابله با عوامل بیماری زا دارد. پوست، خلط و مواد مخاطی و… همه به عنوان موتنع فیزیکی در وهله اول برای جلوگیری از ورود عوامل بیماری زا به بدن کار می کنند.  وقتی که بدن ما بر اثر یک ویروس یا باکتری آلوده می شود سیستم دفاعی بدن تحریک شده و شروع به دفاع کردن می کند.

انواع واکسن کرونا به صورت مستقیم یا غیرمستقیم بر روی پروتئین اسپایک که ویروس های کرونا را منحصر به فرد می کند، تاثیر می گذارند. پس از تزریق واکسن، سیستم ایمنی بدن می تواند به سرعت ویروس کرونا را تشخیص دهد و در صورت حمله، توانایی تکثیر ویروس را مختل می کند و از انتشار آن پیشگیری می کند.

همچنین علائم مشهود بعد از تزریق واکسن کرونا که در ابتدای بحث به آن پرداختیم ممکن است در برخی از افراد بروز کند.

ملاحظات اجتماعی بعد از تزریق واکسن کرونا

شواهد نشان داده است ریسک ابتلا و تشدید بیماری کرونا در افرادی که واکسینه شده اند کاهش می یابد اما به صفر نمی رسد. بنابراین افرادی که واکسینه می شوند می توانند در صورت مواجهه با ویروس کرونا به صورت ناقل کرونا حتی بدون علائم مشهود بعد از تزریق واکسن کرونا، ویروس را به نزدیکان خود که واکسینه نشده اند انتقال دهند. 

توصیه می شود جهت حفظ سلامت خانواده خود و جامعه افراد واکسینه شده تمام پروتکل های بهداشتی جهت پیشگیری از انتشار بیماری کرونا  (شامل ماسک زدن و رعایت فاصله اجتماعی، پرهیز از حضور در مکان های پر جمعیت، دید و بازدید) را رعایت نمایند.

  زمانی که تمام افراد حاضر در یک جمع واکسینه شوند، می توان محدودیت های مرتبط با پیشگیری از بیماری کرونا را رفع کرد. در صورتی که فرد واکسینه شده دچار علائم بیماری کرونا  شود، باید تست انجام شود.

بعد از تزریق واکسن کرونا چه کنیم

افرادی که واکسن کرونا را دریافت می کنند چه در صورتی که علائم مشهود بعد از تزریق واکسن کرونا را بروز دهند یا این علائم را نداشته باشند بهتر است استراحت کافی داشته باشند، مایعات فراوان مصرف کنند. ممکن است در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول علائمی داشته باشند. البته کرونا در سالمندان حتی علائم شبه آنفلوآنزا کمتر از افراد جوانتر است. 

تا حد امکان از داروی ضدالتهاب استفاده نشود، اگر خیلی اذیت بودند یک استامینوفن مصرف کنند. به طور کلی مصرف مایعات زیاد و استراحت کافی توصیه می‌شود.

البته ممکن است در بعضی افراد در روز 4 تا ۲۸ مشکلات انعقادی در حد سه تا چهار نفر در یک میلیون نفر؛ بروز کند. در صورت بروز این علائم با آزمایش و مراجعه به موقع به پزشک مشکلی پیش نمی آید. در واقع بروز این علامت یعنی بسیار نادر و در عین حال قابل درمان است.

مراقبت های بعد از تزریق واکسن کرونا

کلام آخر

هنوز زمان زیادی از واکسن‌هایی که در دنیا برای ایمنی زایی در برابر کرونا استفاده می‌شود نگذشته است و شاید تمام عوارض آنها به صورت کامل شناخته شده نیست ولی در عین حال فعالیت های تحقیقاتی و بالینی در این زمینه در حال بررسی است.

حتی با وجود علائم مشهود بعد از تزریق واکسن کرونا مانند تشنج، خستگی، ضعف عضلانی، اختلالات خواب، درجه پایین یا تب بالا، درد، قرمزی یا تورم در محل تزریق، کاهش شنوایی و … که قبلا در مورد آنها صحبت شد میتوان عنوان کرد که در هر حال قطعا، منفعت تزریق واکسن‌های کرونا برای افراد بیش از ضررش است، زیرا علاوه بر کاهش قابل توجه میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری باعث ایجاد ایمنی جمعی در جامعه میشود، همچنین موضوع عوارض دارویی یا واکسن، موضوع جدیدی نیست، بلکه این مساله درباره بسیاری از داروها و واکسن‌ها از قبل هم وجود داشته است.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در pinterest
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *