کرونا انگلیسی ( علائم کرونای انگلیسی ) ( 2021 )

کرونا انگلیسی

ویروس کرونا با تمام وجود بر زندگی ها سایه افکنده و با توجه به تغییراتی که در خود ایجاد می کند، مقابله با آن، روز به روز سخت تر می شود. این ویروس در طول این مدتی که میهمان زندگی بشر شده است، جهش های مختلفی داشته و هر کدام از آنها دارای ویژگی های خاصی بوده اند؛ اما در میان تمامی این جهش ها، جهش ویروس کرونای انگلیسی، بیشترین تأثیر را بر افزایش تعداد بیماران و مرگ و میرها داشته است. این ویروس که بر اساس تحقیقات، منشأ آن به کشور انگلیس برمی گردد توانسته دنیای پزشکی را با چالش های جدید مواجه کندو به منظور آگاهی در مورد این ویروس و تفاوت آن با علائم کرونای چینی ، در ادامه این مطلب، ما را همراهی کنید.

کرونای انگلیسی

کرونای انگلیسی چیست ؟

ویروس کویید- 19 مدام در حال تغییر و جهش است. برخی از این گونه های جهش یافته بعد از مدتی به دلیل ناسازگاری با دنیای پیرامون، از بین می روند؛ اما آنچه تاکنون مسلم شده است این است که گونه جهش یافته انگلیسی به خوبی با بدن انسان ها سازگار شده و در دنیا، جولان می دهد. ویروس کویید-19 با تغییراتی که در پروتئین S یا همان پروتئین اسپایک خود داشته توانسته شرایطی را فراهم کند تا به راحتی به سلول های انسانی متصل شود. این گونه که در انگلستان کشف شده است با نام علمی B.1.1.7 شناخته می شود. به دلیل جهش های ایجاد شده در سطح این پروتئین، اتصال آن به سلول ها به راحتی امکان پذیر بوده و میزان سرایت آن بالاتر است. خبر وجود این ویروس را دانشمندان انگلیسی در ژانویه سال 2021 گزارش دادند.

علائم کرونای انگلیسی چیست؟

از روزی که کرونای انگلیسی کشف شد تا به امروز، تحقیقات مختلفی بر روی علائم این بیماری انجام شده است. بر اساس نتایج این تحقیقات، اعلام شده است که اصلی ترین علائمی که مبتلایان به این ویروس جهش یافته تجربه می کنند عبارتند از:

سرفه، خستگی، درد در قسمت عضلات، تب و گلو درد. شاید برای شما هم جالب باشد که این علائم همان علائمی است که در مبتلایان به ویروس چینی نیز مشاهده می شد؛ اما جالب تر آن است که در مورد این بیماری، تعداد افرادی که حس چشایی و بویایی خود را از دست می دهند کاهش یافته است. البته ممکن است با تحقیقات بیشتر، مشخص شود که علائم دیگری نیز در مبتلایان به این ویروس وجود دارد، زیرا با جهش هایی که در ویروس کویید- 19 ایجاد شده است می توان گفت میزان تعامل و نحوه برخورد آن با سلول های بدن، تغییر می یابد.

تفاوت کرونای انگلیسی با کرونای چینی چیست؟

تفاوت کرونای چینی با کرونای انگلیسی

کرونای اصلی یا همان کرونای چینی با کرونای جهش یافته انگلیسی تفاوت هایی دارد. همانگونه که گفته شد ویروس کویید- 19 و ویروس جهش یافته، از نظر ساختار با هم فرق داشته و تغییراتی در سطح ویروس جهش یافته ایجاد شده است. این موضوع یقیناً باعث ایجاد تغییرات در تمامی جوانب این دو بیماری خواهد شد. در ادامه به بررسی دقیق تر تفاوت های کرونای چینی و انگلیسی می پردازیم. این تفاوت ها به شرح زیر هستند:

- تفاوت در شدت علائم

تفاوت شدت علائم کرونای انگلیسی

همانگونه که در قسمت قبل نیز به آن اشاره شد، کرونای اولیه با کرونای جهش یافته در نوع علائم، مشابه هستند؛ اما آنچه باعث تفاوت آنها می شود، شدت این علائم است. در افرادی که به کرونای انگلیسی مبتلا شده اند شاهد این موضوع هستیم که شدت علائم به صورت چشم گیری افزایش یافته است. همین موضوع باعث می شود تا افراد بیمار در مقابله با این ویروس، دچار مشکلات فراوانی شوند. این ویروس قادر است در مدت زمان بسیار کمی، کل ریه ها را درگیر کرده و فرد را از پا درآورد. به همین سبب هم گلودرد، سرفه، تنگی نفس و دیگر علائم، در این افراد با شدت بیشتری بروز می کند.
البته شایان ذکر است که میزان و شدت این علایم، به وضعیت سلامت جسمی و روحی افراد مبتلا نیز بستگی دارد. در افرادی که به بیماری های مزمن مبتلا هستند و یا بیماری های زمینه ای دارند شدت علائم، بالاتر است.

- تفاوت در شدت تکثیر و انتشار

سرعت شیوع کرونای انگلیسی

ویروس جهش یافته کرونا به دلیل این که پروتئین S آن دچار تغییر و تحولاتی شده است به راحتی می تواند به سلول ها چسبیده و تکثیر پیدا کند. از این رو شاهد این امر هستیم که این ویروس با شدت چندین برابری نسبت به کرونای چینی در حال تکثیر و سرایت است. از این رو می توان مهمترین تفاوت این دو ویروس کرونا را در سرعت انتقال آنها از فردی به فرد دیگر دانست. قدرت سرایت کرونای جهش یافته در مقایسه با کرونای اصلی، 50 تا 70 درصد بالاتر است. به همین سبب کارشناسان حوزه سلامت توصیه می کنند تا حد امکان از حضور در مکان های شلوغ و پر رفت و آمد خودداری کنید.

- تفاوت در وسعت تاثیر گذاری بیماری بر اعضای بدن

تفاوت تاثیر گذاری کرونای انگلیسی

یک مورد دیگر از تفاوت های این دو ویروس منحوس، تفاوت آنها در وسعت بیماری است. به این معنا که در کرونای چینی تنها ریه ها درگیر می شدند. به همین سبب هم پزشکان تمامی مراقبت های لازم را انجام داده و با استفاده از تجهیزات پزشکی، سعی در بهبود عملکرد ریه ها دارند؛ اما بر اساس گفته های محققان، ویروس کرونای انگلیسی به جز ریه به تمامی قسمت های بدن مخصوصاً قلب نیز تأثیر گذاشته و در عملکرد آنها، اخلال ایجاد می کند.

- تفاوت در رده سنی افراد درگیر

رده سنی ابتلاع به کرونای انگلیسی

از دیگر تفاوت های این ویروس ها می توان تفاوت در رده سنی افراد درگیر این بیماری اشاره داشت. با توجه به نتایج تحقیقات و عملکرد دانشمندان، در کرونای اولیه اکثراً افرادی با سنین بالا که دچار ضعف در سیستم ایمنی بودند، درگیر ویروس می شدند. آن گونه که گفته می شد افراد با سنین کم و نوجوانان و تا حدی جوانان، از ویروس چینی در امان بودند؛ اما در مورد کرونای جهش یافته این نتایج کاملاً برعکس هستند. این ویروس، رده سنی پایین را هم هدف قرار داده و توانسته بر تعداد افراد بیمار با رده سنی پایین را افزایش دهد. این بیماری به راحتی در بین کودکان سرایت کرده و آنها را درگیر بیماری می کند.

- بالا بودن میزان مرگ و میر

بالا بودن میزان مرگ و میر کرونای انگلیسی

تفاوت دیگری که همگان را شوکه کرده و بر میزان استرس و اضطراب افراد افزوده است، بالا بودن میزان مرگ و میر در میان بیماران کرونای جهش یافته است. این ویروس به دلیل تأثیر زیادی که بر سیستم ایمنی داشته و می تواند بر عملکرد ریه ها، تسلط پیدا کند احتمال مرگ مبتلایان را بالا می برد. در کرونای چینی تا دو هفته بعد از بیماری، علائمی مشخص می شدند؛ اما در کرونای انگلیسی این علائم بعد از یک تا دو روز، بروز کرده و در صورت عدم مقاومت بدن در برابر آن، کار را به بستری و استفاده از تجهیزات تخصصی پزشکی می رساند.

- روش تشخیص ابتلا به کرونای انگلیسی

روش تست کرونا انگلیسی

برای تشخیص کرونای جهش یافته، از آزمایش PCR استفاده می گردد. البته باید به این موضوع اشاره کرد که اگر کیت های PCR تنها بر اساس ژن S باشند احتمال دارد که نتیجه آزمایش منفی کاذب باشد. به همین دلیل برای تشخیص این نوع از ویروس، از کیت هایی استفاده می شود که بر اساس دو ژن ویروس کار می کنند. این کیت ها به جز ژن S، ژن دیگری را نیز بررسی کرده و با توجه به نتایجی که به دست می آید، احتمال بیماری فرد را نشان می دهند. استفاده از این آزمایش برای تشخیص دقیق این بیماری می تواند نتایج دقیق را ارائه کند. البته روش های دیگری به غیر از این روش برای تشخیص کرونا استفاده می شود. می توانید برای اطلاع بیشتر به مقاله ی روش های تشخیص کرونا مراجعه کنید.

روش های پیشگیری از ابتلا به کرونا انگلیسی

روش های پیشگیری از کرونا

با توجه به آنچه در مورد شدت شیوع این بیماری گفته شد قطعاً باید در رعایت پروتکل های بهداشتی، جدیت بالایی داشت. خوشبختانه امروزه واکسن کرونا در حال تولید است. از این رو می توان با واکسیناسیون به موقع تا حد بسیار زیادی از شدت سرایت این ویروس کاست؛ اما تا زمانی که امکان واکسیناسیون برای عموم حاصل شود باید یک سری اقدامات پیشگیرانه را در قالب خود مراقبتی انجام داد تا از ابتلای خود و اطرافیان، جلوگیری کرد. برای این کار توصیه می شود از دو عدد ماسک استفاده کنید تا احتمال ابتلا را به حداقل برسانید. فاصله فیزیکی با افراد را رعایت کرده و از دست دادن و روبوسی کردن پرهیز کنید. در صورت بیماری خود و یا یکی از اعضای خانواده، حتماً قوانین قرنطینه را رعایت کرده و در ضد عفونی کردن دست و استفاده از دستکش نیز جدیت داشته باشید.

اقدامات لازم پس از ابتلا به کرونای انگلیسی

اقدامات لازم پس از ابتلا به کرونای انگلیسی

در صورتی که با علائم کرونای انگلیسی مواجه شدید سعی کنید با استفاده از آزمایش های تأیید شده، از ابتلای خود و یا اطرافیانتان مطمئن شوید. برای این کار سعی کنید از حضور در بیمارستان ها و مراکز شلوغ خودداری کرده و از خدمات مراکز درمانی برای نمونه گیری در منزل، استفاده کنید. بعد از تأیید ابتلا، باید بر اساس شدت علائمی که دارید در بیمارستان بستری شده و یا در منزل، رژیم تغذیه ی بیمار کرونایی را رعایت و استراحت کنید. در صورتی که شرایط جسمی شما در وضعیت مناسب قرار دارد و شدت علائم، زیاد نیست می توانید از خدمات پرستار بیماران کرونایی در منزل استفاده کنید. این افراد با نیازهای بیماران کرونایی آشنا بوده و با رعایت مسائل بهداشتی، تمامی اقدامات پزشکی لازم را انجام می دهند.

5/5 - (18 امتیاز)

مرکز خدمات پرستاری آسایش ایده آل با مجوز وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و زیر نظر سازمان بهزیستی کشور قابل اعتماد و اطمینان با مدیریت با تجربه و پاسخگوئی شبانه روزی و با تیم متخصص و حرفه ای جهت رضایتمندی خانوادهای محترم میباشد. .

4 پاسخ
  1. ایران دریابند
    ایران دریابند گفته:

    ازدادن اطلا عات جامع وکاملتون ممنون ،قطعا اگرعموم مردم این اطلاعات روپیدا کنند وعمل کنند ازتعدادمبتلایان به این بیماری خیلی کمترمیشه وحتما امارفوتی هاهم خیلی،پایینترمیاد ممنون??

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *