بیش فعالی در کودکان + نشانه ها و درمان آن

بیش فعالی در کودکان

بیش فعالی در کودکان

بیش فعالی در کودکان یا به اختصار ADHD یکی از شایع ترین اختلالات عصبی رشدی در دوران کودکی است که توجه والدین و پرستاران کودک را به خود جلب نموده است. معمولا برای اولین بار در دوران کودکی تشخیص داده میشود و اغلب تا دوران بزرگسالی ادامه میابد. کودکان مبتلا به بیش فعالی ممکن است در توجه، کنترل رفتارهای تکانشی مشکل داشته باشند، یا بیش از حد فعال باشند. در این مقاله قصد داریم تا اطلاعاتی راجب این بیماری،‌ علائم و نشانه ها، راه های درمان و مراقبت از کودکان مبتلا به این بیماری به اشتراک شما بگذاریم.

بیش فعالی چیست و چگونه بر مغز کودک اثر میگذارد؟

پرستار کودک

بیماری بیش فعالی یا ADHD اختلالی است که عمدتا در مغز صورت میگیرد و به روش های مختلفی روی آن تاثیر میگذارد. مغز تمام فعالیت های فیزیولوژیکی از جمله دریافت اطلاعات حسی، شروع، انجام و هماهنگی حرکات ارادی و غیر ارادی، تنظیم خلق و خوی و هیجانات و کنترل رفتار و … را تنظیم و کنترل مینماید.

ADHD با سطوح پایین غیرطبیعی انتقال دهنده های عصبی که بین ناحیه قشر جلوی مغز و گانگلیون های پایه یعنی دوپامین و نورآدرنالین منتقل می شوند، مرتبط است. دوپامین ارتباط نزدیکی با مراکز پاداش در مغز دارد و همچنین با دیگر انتقال دهنده های عصبی قوی برای تنظیم خلق و خوی تعامل دارد. بنابراین سطوح پایین دوپامین باعث می شود که فرد احساس پاداش را از راه های دیگر جستجو و تامین کند. 

چگونه بیش فعالی تشخیص داده میشود؟

بیش فعالی در کودکان

نشانه های اصلی بیش فعالی در کودکان به شرح زیر است:

 • ناتوانی در نشستن به خصوص در مکان های آرام و ساکت
 • در تمرکز بر روی کار ها ناتوانند
 • دائما بی قراری میکنند
 • حرکات و فعالیت های فیزیکی بیش از حد دارند
 • بیش از اندازه صحبت میکنند
 • بدون فکر عمل میکنند
 • اغلب در صحبت دیگران دخالت و یا آن را قطع میکنند
 • یا احساس کمی خطر میکنند یا اصلا احساس خطر نمیکنند
 • مشکل در رعایت نوبت خود دارند

این علائم و نشانه ها میتواند مشکلات قابل توجهی در زندگی کودک،‌ مثل عدم موفقیت در مدرسه، تعامل اجتماعی ضعیف با سایر کودکان و بزرگسالان و مشکلات نظم و انظباط ایجاد کند.

چگونه بیش فعالی تشخیص داده میشود؟

بیش فعالی در کودکان

برای تشخیص بیش فعالی در کودکان نمیتوان از تصویربرداری مغزی مثل MRI، PET و یا CT استفاده نمود؛ همچنین هیچ آزمایش پزشکی، بدنی یا آزمایش دیگری برای تشخیص بیش فعالی وجود ندارد. بهترین راه تشخیص بیش فعالی مراجعه به پزشک متخصص و یاروانشناس است. راه های تشخیص بیش فعالی در افراد مختلف متفاوت است؛ بنابراین روانشناسان از معیار های متفاوتی برای تشخیص این مشکل در افراد استفاده میکنند.

نقش والدین در تشخیص بیش فعالی کودک

بیش فعالی در کودکان

به عنوان یک والدین،‌ شما بهترین مدافع و مهمترین منبع حمایت از کودک و بزرگترین مشوق او برای قدم برداشتن به سوی موفقیت ها و رفتار مناسب کودکان هستید. 

نکات زیر از اهمیت بالایی در رفتار با کودک عزیزتان دارد: 

 • بررسی سرعت و دقت کودک خود
 • حمایت عاطفی از کودک حین مراحل تشخیص
 • به اشتراک گذاری اطلاعات مفید از جمله پاسخ های صریح و صادقانه نسبت به سوالات پزشکان و یا متخصصان مربوط به سابقه و سازگاری فعلی فرزندتان.

تشخیص ADHD ممکن است مثل برچسب احساس بشود، اما بهتر است در مورد آن بیشتر تامل بفرمایید که تشخیص میتواند یک تسکین باشد. شاید تشخیص بیش فعالی کودکتان موجب ترس و ناراحتی شما شود. این کاملا طبیعی است؛ اما به خاطر داشته باشید که تشخیص زودهنگام، می تواند اولین قدم در جهت بهتر شدن زندگی کودک شما باشد. پس از آن، می توانید درمان خود را شروع کنید. درمان شامل کنترل علائم و احساس اطمینان بیشتر در هر زمینه از زندگی است.

 

 

راه های درمان و کنترل بیش فعالی

بیش فعالی در کودکان

این را بدانید که فرزندان از والدین الگوبرداری میکنند؛ البته پرستار کودک نیز میتواند کمک و نقش بسیاری در کنترل و درمان بیش فعالی کودکان داشته باشند.

یکی از راه های درمان بیش فعالی در کودکان استفاده از داروهای محرک و غیر محرک است:

دارو های محرک

 • متیل فنیدات مثل ریتالین،‌کنسرتا، فوکالین،‌متادیت و…
 • آمفتامین مثل آدرال، دیاناول، ویوانس، دکسدرین

داروهای غیر محرک

۳ داروی غیر محرک زیر برای درمان اختلال ADHD مورد استفاده قرار میگیرد

 • استراترا (آتوموکسیتین)
 • اینوتونیو (گوانفیسین)
 • کاپوای (کلونیداین)

روش درمانی دیگر، رفتار درمانی است که گفته میشود موثرترین روش غیر پزشکی برای درمان ADHD کودکان است. در این روش معمولا به والدین آموزش داده می‌شود تا واکنش مناسبی را به رفتار منفی کودک نشان دهند. همچنین در تنظیم و رسیدن به اهداف به او کمک کنند.

رفتار مناسب با کودک بیش فعال

پرستار کودک

والدین و پرستار کودک باید شیوه های تعامل خود با کودک را تطبیق دهند که این شامل گفتار، اشارات،‌زبان عاطفی و محیط جسمی است. برای کودک مبتلا به ADHD،‌ثبات بسیار حیاتی است؛ با استفاده از رویکرد حمایتی و ساختاری درست  می توان رفتارهای چالش برانگیز را محدود کرد و استعدادهای کودک را شکوفا کرد.

در ادامه نکاتی را برای کمک به والدین  در جهت کاهش رفتارهای آزار دهنده و مقابله با چالش های مربوط به این اختلال را به اشتراک گذاشته ایم:

تمجید و تشویق کنید

رفتار خوب باید با تشویق تقویت شود. همانطور که برای کودکان مبتلا به ADHD یادگرفتن رفتارهای غیرقابل قبول مهم است، به همان اندازه مهم است که با تشویق به آنها بگوییم چه رفتارهایی قابل قبول هستند.

ورزش کردن را تشویق کنید

سوزاندن انرژی اضافی میتواند به کاهش خطر افسردگی و اظطراب، ارتقا تمرکز و توجه، بهبود الگوهای خواب و تحریک مغز کمک کند. شما می توانید با تهیه اسباب بازی های فعال مانند توپ و یا طناب بازی ، آموزش دوچرخه سواری به کودک یا ثبت نام او در یک ورزش گروهی ، فعالیت بدنی را تشویق کنید.

بجای دستور توضیح دهید

والدین یا پرستاران میتوانند سوالاتی را تا جایی که مناسب سن کودک باشد پاسخ دهند. این کار را ساده انجام دهید اما انتظار پرسش در مورد جزئیات بیشتر را هم داشته باشید. توضیح دلایل انجام یک کار می تواند نگرانی و سردرگمی کودک مبتلا به ADHD را برطرف کند. هنگام توضیح چیزها ، فرد باید از جملات مثبت و شفافی استفاده کند.

پرستار کودک

کمک تخصصی پیدا کنید

یک درمانگر ADHD علاوه بر رفتارهای کودک می تواند به استرس والدین نیز کمک کند. در این شرایط پرستار کودک علاوه بر مراقبت از کودک بیش فعال میتواند با تمرین و بازی با کودک و یافتن پیشرفت های حاصل شده از درمان به کاهش استرس والدین کمک نماید.

به خاطر داشته باشید که همه کودکان رفتارهای نادرستی دارند

پرستار کودک

به راحتی می توان تصور کرد که همه رفتارهای دارای مشکل ناشی از ADHD است ، اما همه کودکان گاهی اوقات رفتارهای بدی دارند. یاد بگیرید که کدام رفتارها به مدیریت نیاز دارند و کدام یک از موارد طبیعی رشد هستند.

کلام آخر

ADHD یا اختلال بیش فعالی در هر سنی میتواند بروز کند اما مهمترین عامل در مواجه با این اختلال تشخیص درست و به موقع آن و شروع درمان و کنترل مناسب میباشد؛ مرکز خدمات پرستاری آسایش ایده آل با داشتن بهترین متخصصین و پرستاران مجرب و حرفه ای در این زمینه آماده ی خدمت رسانی به والدین محترم و فرزندان دلبندشان هستند.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در pinterest
امتیاز دهید post
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =